Desivé, no zároveň fascinujúce. Tornáda patria k meteorologickým úkazom, ktoré nielenže vzbudzujú veľký rešpekt, ale okrem toho nám ešte aj pripomínajú, aká je príroda v skutočnosti silná. Strach naháňajúce vzdušné kužele môžu mať fatálne následky – či už na ľudských životoch, majetkoch, infraštruktúre, alebo prírode samotnej. Dokážu vytrhávať stromy, brať strechy či prekacovať autá. Odkiaľ sa však berú? Ako vzniká tornádo a čo môže spôsobiť najsilnejšie tornádo na svete?
Čo je to tornádo
Než prejdeme k procesu jeho vzniku, v krátkosti si vysvetlíme, čo je tornádo. Mohli by sme ho definovať ako extrémne rýchlo rotujúci stĺpec, respektíve kužeľ, vzduchu, ktorý zostupuje z búrkového oblaku a dotýka sa zemského povrchu. Práve kontakt so zemou robí z tohto pozoruhodného meteorologického javu tornádo. Pokiaľ by spúšťajúci sa kužeľ nedosiahol na zem, hovorili by sme o trombe. Tornádu zvyčajne predchádza tmavá, zelenkastá obloha. A okrem silného vetra, ktorý môže presahovať až 500 km/h, býva často sprevádzané aj krupobitím.
Zaujímavosť: Rozlišujeme aj vodné tornádo (waterspout), ktoré na rozdiel od toho klasického zostupuje k hladine oceánu, respektíve mora. Obvykle sa tvorí v subtropických a tropických oblastiach.
Ako vzniká tornádo
Zjednodušene povedané, slabšie tornádo môže vzniknúť aj z búrky. Silnejšie už potrebuje na svoj vznik podstatne špecifickejšie podmienky, pričom sa rodí zo supercely (náramne intenzívna búrka). Na jeho vytvorenie je potrebná prítomnosť vlhkého a teplého vzduchu dvíhajúceho sa vyššie do atmosféry. Keď sa tam takáto vzduchová vrstva stretne so suchým a chladným vzduchom, tak nastanú zmeny smeru a rýchlosti vetra, ktoré predznamenávajú vznik tornáda.
Krok po kroku, ako sa tvorí tornádo
- Prvým krokom v procese toho, ako vzniká tornádo, je tvorba búrkového oblaku popísaná v predošlých riadkoch. Teplý a vlhký vzduch dôjde vo vyšších vrstvách atmosféry do kontaktu s chladným a studeným vzduchom. V dôsledku toho sa začne tvoriť búrkový oblak, nazývaný aj cumulonimbus. V tejto fáze dochádza k zvýšenému výskytu hromov, bleskov a zrážok.
- Ak má búrkový oblak intenzívne a pretrvávajúce vzostupné prúdy, hovoríme o takzvanej supercele. A práve tá býva takpovediac rodiskom tornáda. Môže sa totiž vyznačovať rotujúcimi vzduchovými stĺpcami „vo svojom vnútri“ – takzvanými mezocyklónmi – ktoré dokážete identifikovať pri ich zostupovaní z búrkových oblakov. Pripomínajú hornú časť lievika.
- V prípade, že mezocyklón zosilnie, sa začne paradoxne zmenšovať. Popritom ale rastie intenzita a rýchlosť jeho rotácie. Postupne naberá podobu celistvého lievika/kužeľa/stĺpca, až sa dotkne zemského povrchu. Zhruba tak by sa dalo zjednodušene a hlavne zrozumiteľne opísať, ako vzniká tornádo.
Čo môže spôsobiť najsilnejšie tornádo na svete?
Tie najsilnejšie tornáda mávajú doslova fatálne následky. Okrem toho, že za sebou nechávajú len spúšť a trosky, podobne ako snehové lavíny berú aj ľudské životy. Za vôbec najničivejšie tornádo všetkých čias je považované Tri-State Tornado z roku 1925, ktorého vyčíňanie si vyžiadalo takmer 700 ľudských obetí. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú ešte väčší počet. Síce sa s istotou nedá povedať, či šlo skutočne o jedno jediné tornádo alebo o viacero samostatných tornád, faktom zostáva, že počas svojho asi 3,5-hodinového trvania prešlo 352 km až cez 3 štáty – Missouri, Illinois a Indianu. Paradoxne však nešlo o najväčšie tornádo na svete.
Toto označenie prináleží tornádu známemu ako El Reno Tornado (šírka až 4,2 km), ktoré v roku 2013 pustošilo blízko mesta El Reno v americkej Oklahome. Podľa dostupných údajov dosahoval vietor počas tohto tornáda rýchlosť až 504 km/h, čo je vôbec druhé najvyššie namerané číslo v súvislosti s tornádami. Ako najrýchlejšie tornádo na svete (517 km/h) sa označuje Bridge Creek Tornado z roku 1999.
Zaujímavosť na záver: Tornádo vs. hurikán
Teraz, keď už viete, ako vzniká tornádo aj ako vyzerá tornádo, by sme vám na záver radi vysvetlili rozdiel medzi tornádom a hurikánom. Zatiaľ čo hurikán je rozsiahla tlaková níž tvorená mnohými búrkovými oblakmi, tornádo je o niekoľko levelov menšie. Najlepšie to pochopíte pri číselnom vyjadrení. Ako sme si spomenuli o čosi vyššie, najväčšie tornádo na svete malo šírku 4,2 km. Pre porovnanie, rekordný hurikán dosahoval až 2200 km. A kým tornáda dokážu prejsť „len“ desiatky kilometrov, hurikány zvládnu pokojne aj tisícky. Konkrétne rozdiely veľmi prehľadne a zrozumiteľne popisuje meteorológ Petr Zacharov v článku Hurikán a tornádo. Jaké jsou rozdíly a co mají společného?
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com