Žena si štípe kožu na boku ako ukážka lokálneho tuku na bruchu.

Chcete vedieť, ako schudnúť z brucha? Pri chudnutí nie je možné sústrediť sa na redukciu tuku iba v jednej časti tela. K štíhlejšiemu pásu prispieva zníženie celkovej hmotnosti, a preto sa v tomto článku zameriame najmä na tipy, ako schudnúť z celého tela. Vymenujeme si však aj cviky, ktoré posilňujú oblasť brucha, čo vám vo výsledku umožní spevniť aj túto konkrétnu časť.

Kombinácia silového a kardio tréningu

Silový a kondičný tréning zvyšuje srdcovú frekvenciu a potenie, pričom vám pomáha chudnúť. Znižuje celkové množstvo telesného tuku, a to najmä v kombinácii s vhodnou stravou. Okrem toho je pohyb dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu, ktorý je kľúčom k trvalému udržiavaniu zdravej hmotnosti a štíhleho pásu.

Ak je vašim cieľom schudnúť z brucha, kombinujte kardio tréning s tým silovým. Odporúča sa pritom cvičenie aspoň 4-krát do týždňa. Môžete sa napríklad 2 hodiny týždenne venovať kardiu a 2 hodiny počas týždňa praktizovať silový tréning. Nezabúdajte na posilňovanie brucha. Toto sú niektoré z odporúčaných cvikov na brucho:

  • bicyklovanie v ľahu,
  • priťahovanie kolien k hrudníku,
  • skracovačky,
  • kríženie nôh,
  • brušný twist.

Upozornenie: Pri chudnutí z brucha cvičením si merajte pás a berte hmotnosť do úvahy menej. Svaly sú totiž ťažšie ako tuk. Takže sa vám môže zdať, že na váhe chudnete pomaly, no v skutočnosti dosahujete skvelé výsledky.

Ako schudnúť z brucha - Kombinácia silového a kardio tréningu
Ako schudnúť z brucha – Kombinácia silového a kardio tréningu

Obmedzenie cukru v strave

Konzumácia cukru môže viesť k hromadeniu tuku v oblasti brucha. Sladené nápoje sú najhoršie, pretože mozog neregistruje tekuté kalórie ako pevné. Deti a dospelí, ktorí pijú viac sladených nápojov, majú vyššiu pravdepodobnosť nadváhy.

Pri nákupe skontrolujte etikety na potravinách. Ak sa v nich nachádza pridaný cukor, nekupujte ich. Varte si doma zdravé jedlá, aby ste vedeli, čo máte na tanieri. Nikdy sa nevyhýbajte ovociu. Obsahuje síce cukor, no prírodný. Okrem toho sa v ňom nachádzajú dôležité vitamíny a veľa vlákniny, ktorá zmierňuje negatívne účinky fruktózy.

Ako schudnúť z brucha - Obmedzenie cukru
Ako schudnúť z brucha – Obmedzenie cukru

Tmavá čokoláda

Tmavá čokoláda je skvelým pomocníkom pri zahnaní chuti na sladké. Nehovoriac o tom, že pomáha pri strese, ktorý je často spájaný s brušným tukom. No keďže je aj pomerne kalorická, príliš to s ňou určite nepreháňajte. Doprajte si malý kúsok iba vtedy, keď budete mať chuť na sladké.

Avokádo

Avokádo síce obsahuje veľa tuku, no ide o zdravý tuk. Ten pomáha predchádzať nárastom hladiny cukru v krvi, ktoré vedú k ukladaniu tuku v okolí brucha.

Listová zelenina

Konzumujte listovú zeleninu, ako je kapusta, špenát či zelený šalát. Táto zelenina obsahuje veľké množstvo výživných látok a je nízkokalorická. Ak nemáte jej jedenie vo zvyku, možno vám zo začiatku nebude chutiť. Pridávajte ju preto najskôr ako základ do smoothies.

Ako schudnúť z brucha - Listová zelenina
Ako schudnúť z brucha – Listová zelenina

Ako schudnúť z brucha pomocou nízkosacharidovej diéte

Pri nízkosacharidovej diéte telo prechádza do stavu ketózy, v ktorej spaľuje tuk ako hlavné palivo. Viac ako 20 štúdií dospelo k záveru, že nízkosacharidová diéta môže viesť k väčšiemu úbytku hmotnosti ako nízkotučná diéta. Nízkosacharidová diéta však nemusí byť vhodná pre každého. Preto sa pred jej začatím poraďte s vaším lekárom.

Zníženie stresu

Ak ste často v strese, vaše telo uvoľňuje do krvného obehu stresový hormón kortizol, čo môže viesť k zvýšeniu objemu tuku v oblasti brucha. Ľudia, ktorí sú v strese, majú tendenciu upokojovať sa jedlom, alebo jedením odvracajú pozornosť od stresujúcich situácií. Následne to vedie k prejedaniu sa a neschopnosti uvedomiť si skutočné nasýtenie.

Stres vie mať niekedy aj opačný účinok a človek tak môže stratiť chuť do jedla. Oba prípady ohrozujú zdravie. Ak často pociťujete stres, nájdite metódu, ktorá vám pomôže s ním pracovať. Skúste napríklad terapiu, meditáciu, jogu alebo pobyt v prírode.

Ako schudnúť z brucha - Zníženie stresu
Ako schudnúť z brucha – Zníženie stresu

Obmedzenie alkoholu

Ľudia, ktorí pravidelne konzumujú alkohol, môžu mať vo všeobecnosti viac brušného tuku ako príležitostní konzumenti alebo abstinenti. Alkohol totiž obsahuje množstvo prázdnych kalórií. Okrem toho sa pri jeho konzumovaní dokážeme menej ovládať a zjeme viac ako by sme mali. A práve to nám môže dlhodobo kaziť plány s chudnutím v oblasti brucha.

Naše tipy na to, ako schudnúť z brucha už ste získali. Držíme palce a nezabudnite si prečítať, ako si udržať zdravú hmotnosť.

Foto: shutterstock.com

Reklama