Kvety hortenzií v ružovej a fialovej farbe v záhrade – príklad bohatého kvitnutia hortenzií pri správnom pestovaní.

Elegantné hortenzie patria dlhodobo k najobľúbenejším trvalkám okrasných záhonov. Bolo tomu tak už v minulosti, kedy sa o ne vrúcne starali ešte naše staré mamy, a inak tomu nie je ani dnes. Pestovanie hortenzií pritom nie je nijak zvlášť náročné. Táto obľúbená trvalka potrebuje na prosperovanie polotieň, avšak s dostatkom slnečného žiarenia ráno a večer. Jedným zo základných predpokladov dopestovania nádherne sfarbených súkvetí je aj priepustná pôda so správnym zavlažovaním. No pozor, taktiež je dôležité vedieť, kedy sadiť hortenzie. Nielen to, ale aj mnoho ďalšieho, sa dozviete v tomto článku.

Základné informácie a druhy hortenzie

Vedeli ste, že tieto krovité trvalky pochádzajú pôvodne z východnej Ázie a z Južnej a Severnej Ameriky? Síce ich naprieč celým svetom poznáme vyše 70 rozličných druhov, u nás sa najčastejšie pestujú nasledovné:

  • hortenzia metlinatá,
  • hortenzia kalinolistá,
  • hortenzia veľkolistá,
  • hortenzia Annabelle, resp. hortenzia stromčekovitá.

V našich klimatických podmienkach sa štandardne dorastajú do výšky niekoľkých desiatok centimetrov, pričom bežne vídame hortenzie v záhrade ako súčasť okrasných záhonov. Ničím neobvyklým však nie je ani hortenzia v kvetináči. Tieto trvalky sú medzi pestovateľmi veľmi žiadané a obľúbené najmä kvôli svojej nenáročnosti na čas a starostlivosť.

Modré kvety hortenzie a zelené puky – rôzne fázy kvitnutia hortenzií počas sezóny pestovania.

Pestovanie hortenzií

V súvislosti s tým, ako pestovať hortenzie, treba vedieť čo najviac o ich výsadbe, polievaní, strihaní, hnojení, zazimovávaní či rozmnožovaní. Práve týmto témam sa venujeme v ďalších riadkoch.

Kedy sadiť hortenzie

Správnou odpoveďou na otázku, kedy zasadiť hortenzie, je skorá jar. Ideálny termín však musíte vychytať čo najlepšie. Sledujte predpoveď počasia a riaďte sa aj tým, či náhodou ešte stále nehrozia nočné mrazy. Mladé hortenzie sú na nízke teploty, rovnako ako na extrémne vysoké, veľmi citlivé. Preto ich nesadíme ani príliš skoro, ani v lete.

Náš tip: Ak náhodou prešvihnete jarný termín výsadby, nechajte ich sadenie na jeseň. Určite lepšie neskôr ako počas vysokých horúčav.

Detail ružového kvetu hortenzie medzi zelenými listami – ukážka zdravej rastliny vhodnej na množenie alebo presádzanie.

Ako zasadiť hortenzie

Kedy vysádzať hortenzie von, už viete. Ďalej je pre vás veľmi dôležité poznať, ako na to. V prvom rade, pôda na sadenie by mala byť dostatočne vlhká. Najvhodnejším je dobre priepustný substrát, z ktorého bude ľahko odtekať prebytočná voda. Okrem mrazov či vysokých teplôt, ktoré sú kritické pre mladé hortenzie, sú tieto trvalky totiž náchylné aj na hnilobu koreňov. Aby ste im zaistili čo najoptimálnejšie podmienky na rast, vysádzajte ich v rozostupoch aspoň 1 až 2 metre.

Myslite na to, že každá z rastlín sa vám postupom času rozrastie do šírky. Odporúčame vám vykopať si výsadbové jamy, ktorých objem bude v porovnaní s koreňovým systémom sadeníc aspoň dvojnásobný. Pri vysádzaní použite univerzálny záhradnícky substrát a pridať môžete aj trochu kompostu. Každú rastlinu potom svedomito utlačte a polejte.

Hortenzie do tieňa? Ako sme spomenuli už v samom úvode, hortenziám sa najlepšie darí v polotieni, keď na ne svieti slnko najmä ráno a večer.

Modrá hortenzia v detaile – ukážka toho, ako možno ovplyvniť farbu kvetu pri pestovaní hortenzií.

Ako polievať hortenzie

Hortenzie by ste mali polievať ku koreňom, aby ste zamedzili zbytočnému kontaktu vody s kvetmi a listami. Pravidelnú zálievku, pokojne aj dvakrát týždenne, nezanedbávajte hlavne pri mladých rastlinách, v letných mesiacoch či dlhotrvajúcich obdobiach sucha. Staršie hortenzie si už bez problémov vystačia aj bez pravidelnej zálievky, len s prirodzeným prísunom dažďovej vody v priebehu zrážok. No chybu rozhodne neurobíte, keď ich počas dlhšieho sucha polejete.

Náš tip: Udržujte vlhký substrát, resp. pôdu, kde máte zasadené hortenzie. Dajte si však veľký pozor na premokrenie substrátu kvôli vyššie zmieňovanej náchylnosti na hnilobu koreňov.

Záhradná kanva polieva hortenzie v záhrade – správna starostlivosť o hortenzie zahŕňa pravidelné polievanie.

Ako a kedy strihať hortenzie

Spôsob, ako strihať hortenziu, záleží od toho, či chcete rastlinu tvarovať, alebo nemáte tvarovanie v pláne. Pokiaľ tvarovanie neplánujete, môžete ju nechať úplne voľne rásť, bez rezu. V opačnom prípade odporúčame strihanie hortenzie po odkvitnutí, kedy ešte nehrozí riziko zničenia kvetných pukov. Odstraňujte pritom najmä odkvitnuté kvety a poškodené konáre.

Zaujímavosť: Keďže drvivá väčšina hortenzií kvitne na starších výhonkoch, odporúča sa ich strihanie hneď po odkvitnutí. No iné nároky na strihanie má hortenzia metlinatá, ktorá kvitne na jarnom dreve – a preto ju striháme skoro na jar.

Video, ako strihať hortenzie

Čím hnojiť hortenzie

Tieto trvalky nie sú príliš náročné na hnojenie. Úplne postačí, ak pri výsadbe použijete kvalitný univerzálny substrát s trochou vyzretého záhradného kompostu. No pokiaľ chcete vašim rastlinám zaistiť čo najlepšie podmienky na rast, tak im pridajte dvakrát do roka trochu kompostu alebo tekutého hnojiva. A kedy hnojiť hortenzie? Za predpokladu, že ste ich vysádzali von v priebehu skorej jari, tak môžete urobiť napríklad v apríli a júni.

Urobte si domáce hnojivo na hortenzie: Ocot na hortenzie? Už ste o tom počuli? Takéto domáce hnojivo si pripravíte rýchlo a jednoducho zriedením 1 litra octu s 8 litrami vody. Aplikujte však roztok len na staršie rastliny – tým mladším by mohol poškodiť korene.

Žena sa stará o ružové hortenzie v záhrade – rosenie hortenzií vodou na udržanie zdravých kvetov.

Ako zazimovať hortenzie

Neviete, ako zazimovať hortenzie v kvetináči? Našťastie, zazimovanie hortenzie v kvetináči je veľmi jednoduché. Podobne ako pri muškátoch postačí, keď celú rastlinu spoločne s nádobou presuniete niekam dovnútra na teplejšie miesto.

Ako zazimovať hortenziu v záhone? Pokiaľ pestujete hortenzie vonku v záhone, odporúčame vám prikryť ich na zimu vhodným mulčom – napríklad slamou alebo čečinou. Takýmto rýchlym a jednoduchým spôsobom zaistíte fungujúcu ochranu koreňov pred zimnými mrazmi.

Hortenzie v kvetináči na terase – pestovanie hortenzií v nádobách je vhodné aj pre menšie záhrady alebo balkóny.

Ako na rozmnožovanie hortenzie

Chceli by ste si dopestovať vlastné trvalky? Na záver vám teda poradíme, ako rozmnožiť hortenziu. Budete k tomu potrebovať len kvalitný záhradný substrát a ostré nožnice (prípadne nožík), ktorými vykonáte čo najčistejší rez. Na rozmnožovanie hortenzie použite približne 20-centimetrový odrezok odobratý na začiatku vegetačného obdobia, teda na jar. Následne z neho odstráňte spodné listy, pričom ponechajte len dva vrchné rady. Odrezok umiestnite do pôdy až po prvý rad listov, svedomito utlačte, dôkladne zalejte a zaistite mu teplé miesto v polotieni, s dostatkom svetla.

Tip na záver: Substrát udržujte neprestajne vlhký. Zhruba po mesiaci, keď sa odrezok zakorení, môžete vlastnoručne dopestovanú hortenziu presadiť na finálne stanovisko.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama