Detail bosých nôh na drevenej podlahe s podlahovým vykurovaním v útulnom domácom prostredí.

Milujete aj vy ten pocit, keď sa v zime prechádzate po teplej podlahe? Určite nie ste sami. Stále viac ľudí si užíva komfort vykurovaných podláh. Ak sa aj vy rozhodujete pre riešenie podlahového kúrenia vo vašom domove, pravdepodobne sa pýtate, ako vlastne funguje, čo vás to bude stáť a najmä, aké výhody či nevýhody vám to prinesie.

Ako si teda správne vybrať medzi elektrickým a vodným podlahovým kúrením a zistiť, ktoré je pre vás vhodnejšie? V nasledujúcich riadkoch sa dozviete všetko podstatné, čo potrebujete vedieť o podlahovom vykurovaní.

Ako funguje podlahové kúrenie?

Definícia podlahového vykurovania je pomerne jednoduchá. Je to teplo, ktoré vyžaruje nahor cez podlahu. Keď slnko cez deň riadne ohreje betónový chodník alebo vodu, potom bude toto teplo vyžarovať až do noci. Tento efekt, vďaka ktorému funguje aj podlahové vykurovanie, je známy ako sálavé teplo.

Ako funguje podlahové kúrenie

Sálavé podlahové vykurovanie je systém, pri ktorom sa pod podlahu inštalujú buď elektrické vodiče alebo teplovodné potrubia, aby sa vytvorilo teplo. Teplo potom vyžaruje a zohrieva miestnosť rovnomerne, od základov. Podlahové vykurovanie je efektívnym spôsobom vykurovania miestnosti nielen z estetického, ale aj ekonomického pohľadu.

Výhody a nevýhody podlahového vykurovania

Existuje niekoľko dôvodov, prečo môže byť podlahové vykurovanie tou správnou voľbou pre váš domov. Predtým, ako sa rozhodnete, či je systém tohto vykurovania pre vás ten pravý, pozrite si jeho najdôležitejšie výhody a nevýhody.

Výhody

Pohodlie a rovnomerné teplo

Tradičné vykurovacie systémy ohrievajú v miestnosti iba vzduch, čo často vedie k prievanu alebo studeným miestam. V priestoroch s dláždenými alebo betónovými podlahami, ako sú kúpeľne alebo kuchyne, pravdepodobne veľmi rýchlo skončíte v papučiach alebo si budete musieť zakúpiť koberce, napriek tomu, že vzduch je teplý.

Podlahové vykurovanie neohrieva vzduch ale telá a predmety, rovnomerne ohrieva miestnosť a dlhodobo v nej teplo aj uchová. Najlepšie zo všetkého je, že teplá podlaha vám umožní pohodlne chodiť naboso.

Veľký priestor a sloboda dizajnu

Ďalším faktorom, ktorý robí z podlahového vykurovania takú lukratívnu možnosť, je to, že umožňuje majiteľom navrhovať a dekorovať priestory s úplnou voľnosťou. Vzhľadom na to, že tieto systémy sú umiestnené pod podlahou a mimo dohľadu, je možné prispôsobiť si interiérový dizajn podľa vlastných potrieb a predstáv. Na rozdiel od radiátorov a iných objemných vykurovacích zariadení sa v miestnosti nenachádzajú žiadne nevzhľadné predmety.

Bezpečnosť

Nielenže poskytujú viac priestoru a voľnosť v dizajne, ale sú aj bezpečnejšie pre deti a domáce zvieratá, pretože tu nie sú žiadne odkryté horúce povrchy.

Jednoduchosť inštalácie

Aj keď je inštalácia súčasťou procesu rekonštrukcie, je vo všeobecnosti jednoduchá.

Energeticky úsporné vykurovanie

V závislosti od tepelnej vodivosti zvolenej podlahy je možné zvýšiť účinnosť týchto systémov, čo majiteľovi nehnuteľnosti ušetrí značné náklady na elektrickú energiu. Podlahové vykurovacie systémy nie sú náchylné na úniky vzduchu a straty energie. Pomocou správneho termostatu môžete presne ovládať, koľko energie spotrebuje váš podlahový systém.

Tip: Viete, ako ušetriť na energiách a ako získať dotácie pre domácnosti?

Ľahká údržba

Podlahové vykurovanie sa veľmi ľahko prevádzkujú a udržiavajú. Vďaka automatickej regulácii vykurovania alebo prostredníctvom inteligentného termostatu nie je problém zabezpečiť, aby sálavé vykurovacie systémy spĺňali všetky potreby domácnosti. Okrem toho je počas životnosti systému potrebná veľmi malá údržba.

So zárukou

Mnohé systémy (v závislosti od konkrétnej firmy) sa dodávajú s 20 až 30 ročnou zárukou od výrobcu pre pokoj v duši.

Návratnosť

Inštalácia systému podlahového vykurovania môže predstavovať vyššie počiatočné náklady, ale zvýšená účinnosť vykurovania celej domácnosti sa môže ľahko premietnuť do značných dlhodobých úspor ročných nákladov na vykurovanie.

Bez hluku

Keďže sálavé podlahové vykurovacie systémy nevyužívajú cirkuláciu vzduchu, nevytvárajú hluk ako iné zdroje tepla.

Vhodné pre alergikov

Podlahové vykurovanie môže byť tiež vynikajúcou voľbou pre ľudí trpiacich alergiami, pretože sa v nich ani na nich nehromadí prach.

Nevýhody

Čas

Ak neplánujete ponechať podlahové kúrenie neustále zapnuté, treba počítať s menším časovým oneskorením prechodu tepla cez podlahu, najmä pri teplovodnom vykurovaní. Elektrické sa ohrieva a ochladzuje oveľa rýchlejšie ako systémy na báze vody.

Náklady

Napriek skutočnosti, že tieto systémy majú vysokú návratnosť, počiatočné náklady môžu byť trochu vyššie. Tu sa náklady zvyčajne odhadujú na meter štvorcový a budú závisieť aj od zvoleného typu kúrenia.

Okrem inštalácie je potrebné získať aj služby iných odborníkov, vrátane elektrikárov a inštalatérov. Systémy teplovodného podlahového vykurovania sú vo všeobecnosti drahšie a často stoja 2x viac ako elektrické varianty.

Výmena existujúcej podlahy

Podlahové kúrenie musí byť umiestnené priamo pod podlahovým materiálom. Pokiaľ neplánujete rekonštrukciu alebo renováciu, bude potrebné odstrániť a vymeniť už existujúci podlahový materiál, čo zvyšuje ďalšie náklady.

Majte na pamäti aj to, že podlahové kúrenie môže obmedziť výber podláh, pretože nie všetky materiály sú pre tieto systémy vhodné. Odborníci sa zhodujú, že najlepšou voľbou je betónová podlaha a keramická dlažba, pretože sú dobrými tepelnými vodičmi.

Ďalšími efektívnymi možnosťami sú kameň, vinyl alebo laminát. Za určitých podmienok sa môže použiť aj drevo, ale berte do úvahy riziko vzniku špár a prasklín medzi parketami.

Žiadny nábytok

Posledná nevýhoda podlahového kúrenia môže prísť vtedy, ak sa vedie celoplošne. V tom prípade treba venovať pozornosť niektorým druhom nábytkov, umiestnených na podlahe, aby sa neničili zvýšeným teplom.

I keď sa to samozrejme netýka všetkého nábytku, odporúča sa tepelne odizolovať od podlahy niektoré kusy, napríklad klavír.

Druhy podlahového kúrenia

Existujú dva rôzne typy podlahového vykurovania – elektrické a teplovodné. Obidva ponúkajú rovnaký konečný výsledok, ale každý funguje úplne iným spôsobom. Poznať výhody a nevýhody každého systému vám pomôže určiť, ktorý typ je vhodný pre vašu domácnosť.

Elektrické podlahové kúrenie

Elektrické podlahové ohrievače sú k dispozícii buď ako vyhrievaná rohož, alebo ako systém na báze vykurovacích rúrok a káblov. Oba premieňajú elektrickú energiu na sálavé teplo.

Elektrické podlahové kúrenie

Výhody:

 • Jednoduchá inštalácia
 • Ľahká údržba
 • Minimálne zvýšenie podlahy
 • Ideálne pre novostavby a do nízkoenergetických domov
 • Energeticky úsporné
 • Regulácia teploty v každej miestnosti

Nevýhody:

 • Vyššie prevádzkové náklady v závislosti od lokality a ceny elektriny

Teplovodné podlahové kúrenie

Toto kúrenie je tvorené rúrkami alebo potrubím. Tak, ako v radiátoroch, aj v nich prúdi horúca voda, ohrievaná centrálnym zdrojom tepla, na ktoré je kúrenie pripojené. Teplovodné podlahové vykurovanie môžete napojiť na akýkoľvek zdroj tepla, napríklad kotol, tepelné čerpadlo a pod. Potom sa teplo rozvádza od ohrievača do celého domu.

Teplovodné podlahové kúrenie

Tip: Viete, aké existujú možnosti na ohrev vody v domácnosti?

Výhody:

 • Ideálne pre vykurovanie celého domu
 • Možnosť napojiť sa na akýkoľvek zdroj tepla
 • Primárny alebo doplnkový zdroj tepla
 • Nízke prevádzkové náklady

Nevýhody:

 • Náročnejšie na inštaláciu
 • Zahrievajú sa oveľa dlhšie ako elektrické systémy
 • Výraznejšie navýšenie podlahy
 • Vyššie náklady na údržbu

Náklady

To, koľko vás bude podlahové kúrenie stáť, sme už načrtli v predchádzajúcich riadkoch. Celková cena bude záležať na mnohých faktoroch, ako:

 • celková plocha vykurovania
 • či ide o primárny a jediný zdroj vykurovania
 • typ vykurovacieho systému
 • či bude systém napojený na kotol alebo tepelné čerpadlo
 • prípadne ďalšie úpravy inštalácie

Cena za meter štvorcový sa bude líšiť aj od firmy k firme, v priemere treba počítať s čiastkou cca 20-30 eur za meter štvorcový. K cene vykurovacieho systému treba pripočítať liatu podlahu, úpravu podlahy, brúsenie, prácu, dopravu, atď.

Môže vás zaujímať: Porovnanie nákladov na efektívne vykurovanie vám môže pomôcť rozhodnúť sa, aký typ vykurovania je pre váš dom najlepší.

Záver

Aj keď sa sálavé vykurovacie systémy môžu na začiatku javiť ako drahé, jeho klady výrazne prevyšujú náklady a menšie nepríjemnosti, ktoré s inštaláciou súvisia. Vzhľadom na najvyššiu energetickú účinnosť, úsporu nákladov a vnútorný komfort, ktoré poskytujú riešenia podlahového vykurovania, môžete v skutočnosti získať oveľa viac, než za čo zaplatíte. Podlahové kúrenie je vhodné aj do dielne. Tipy, ako naplánovať a zorganizovať dielňu, nájdete v našom predchádzajúcom článku.

Foto: shutterstock.com

Reklama